přihlášení
Transparentní účet
Stav našeho konta u Raiffeisenbank
Povolení sbírky
více...
2009 akce
více...
Členská část
Přihláška za člena
Práva a povinnosti
více...
Dopisy lidem
více...
události
více...
Příběhy
Věra Ráda bych Vám vyprávěla svůj příběh
Hynek – Jeho a můj příběh
Veronika 19 let
více...
Jirka Donát - bajky
Jirka Donát
O dvou netopýrech a jednom štěstí
O odvážném přástevníkovi medvědím
více...
Logopedie + otázky
více...
Sport
více...
novinky e-mailem
Napište zde svůj e-mail pro přihlášení nebo odhlášení odběru novinek.
Poslední aktualizace: 18.10.2009
události

Dobrý den

 

Jmenuji se Jan Dohnálek a příhoda se mi stala 11.4.2002

Půl roku mě vozili na vozíčku

Když mně 23.12.2002 propustili do domácího ošetřování, tak jsem přešel  o 3 vchody.

Dodnes mám problém s vyměšováním

Dodnes jsem bez čití hlubokého a povrchového na pravé straně těla.

 

spuštěni  PPT 

 

11.4.2002 jsme jeli do Prahy. Cestou  mne předjížděla auto a to se mně nestávalo. Manželka na to řekla, že stárnu a dostávám rozum a vystoupila. Řekl jsem jí Ahoj a to byla na dlouhou dobu poslední slova, které ode mne slyšela. Odjel jsem k zákazníkovi a dohadovali jsme obchod. Já subjektivně nic necítil. Pak to byla záležitost dvou vteřin. Stačil jsem požádat o lékaře a byl konec. Probudil jsem se za měsíc a nevěděl co je za den, kde jsem, proč mlčím a proč se nehýbu. Pomalu mě to docházelo. ICTUS - mrtvice.

 

Docházelo mi, co to pro mě a mou rodinu znamená. Uvažoval jsem, co se mou budou dál dělat. Co budou dělat s člověkem, který je bez čití v pravé časti těla, bez schopnosti komunikovat a bez schopnosti pohybovat se. Přeložili mě na normální oddělení. Na když jsem čekal na někoho dalšího. Nepřišel psycholog. A já jeho pomoc tolik potřeboval. Terapeutky a logopedka snažily. Ale měly málo času na jednoho pacienta. Pak se mi podařilo hýbnout prstem. Sice nepatrně a nepodařilo se znovu, ale mě to dodalo síly. Vnitřní síly, kterou jsem do budoucna tolik potřeboval. Mě okolnosti nezlomí.

 

Po převozu do ÚVN jsem si připadal jako ve snu. Doktoři, sestřičky, logopedky a terapeutky byly stejní jako v minulé nemocnici. Ale personál, který mě převlíkal a staral se o mě, byl absolutně jiný. Jeden člověk stále obcházel oddělení a převlíkal nás. Kdo to nezažil neuvěří. Já zase začal věřit v lidi a bojovat. S tím byla spojena jedna podmínka. Převezou mne na Slapy, ale nesmím mít plenky. Nikdy nezapomenu na záchod, na který mě posadili včas. To bylo mé vítězství.

 

Přivezli mě na Slapy a já byl jako ve snu. Krásný areál v  přírodě. A hlavně péče je na vysoké úrovni. Ale já měl tvrdou palici a odmítnul jsem učit se některé věci, jako psát levou rukou. Bylo to pochopené jako moje neschopnost se učit. Ale já postupoval podle mých metod. Jídlo velice chutné a bylo ho vždy dost. Však toho na nás chtěly. Zhruba deset procedur denně. Přišel 22.12.2002 a čas se vrátit domů.

 

Můj stav byl neradostný, stále problémy s vyměšováním, ušel jsem 100 m, slinil jsem, nečetl a nemluvil jsem. Lidi to většinou vzdají, ale já bojoval. Začal jsem tvrdě na sobě pracovat. Ale potřeboval k tomu odbornou pomoc a té se mi dostalo. Za tu všem děkuji. Já ale dosáhl do míst, kam to nikdo nepřepokládal. Za čas jsem začal mluvit, prokázal jsem orientaci, začal jsem psát postiženou rukou, řídit auto a lyžovat.

 

Dnes jezdím i černé sjezdovky. A jeden poznatek. Úspěchy nechodí samy. Když jsem se naučil ráno lyžovat, večer jsem začal číst. Bez přechodu a naplno.

 

Všichni mi říkali „To seš Ty a Tvá pevná vůle“. Je to skutečně tak? Jiní ji nemají a nebo nemají před sebou ten správný vzor? Nešlo by jim pomoct a jak? Musím to zkusit. Získal jsem práci jako správce sítě u firmy GreenSwan Pharmacetic a následně jsem pomáhal ostatním postiženým. Dodnes jsem pomohl zhruba 30 lidem ke startu do života. Jednu z nich, Věru, jsem si vybral za partnerku pro pomáhání lidem po iktu. Založili jsme společnosti ICTUS a ITCUS-CLUB . 

 

Letos na jaře jsme měli první možnost jak teorii vyzkoušet v praxi. Byli jsme na dvou týdenních pobytech na Měříně u Slapského jezera. Měli jsme skupinu lidí s různým stupněm poškození. Od lehkého po paní na vozíku. Já byl neskutečně nervózní. Bude to fungovat a nebo to bude jen příjemná dovolená. Program byl našlapaný. Denně 2  x  1 hodinu v bazénu a 2 x 1 hodinu z tělocvičně. Kromě toho aktivity v přírodě. A začali jsme. Už druhý den se to projevovalo. Drobné krůčky, ale byly. A co teprve za týden.

 

Teorie se potvrdila – fungovalo to. Všichni byli spokojení a příště chtějí zase.

 

Ale pochybnosti stále vrtaly v hlavě. Požádal jsem pana primáře, zda by mi neposlal pacienty tak, že do jejich výběru jsem nemluvil. Vlastně jsem je poznal až na místě. Byl tam pán 6 let po příhodě. Nezvládal na plno sebeobsloužení, nedokázal plavat, neuměl si sednout na zem.

 

A přišlo to zase. Prostě je bezvadný, co ti lidé dokázali za týden je jedinečný. 

 

A příčiny úspěchu jsou jednoduchý   

§        celé to vedeme my – postižený jako   

§        věnujeme se lidem ne pouze v hodinách, ale od rána do večera. Učíme je vstávat, sedat, jíst a radovat se z maličkostí   

§        využíváme špičkové zařízení    

§        víme že úspěchy nechodí sami ale ve skupinách. A my se snažíme toho využít.    

§        vše směřuje ke zvýšení sebedůvěry     

 

V nejbližší době podnikneme 3 akce.    

Špidlerův mlýn 24.9. - 30.9.2007

Měřín 21.10. – 27.10.2007 

Měřín 28.10. – 3.11.2007      

 

Kdo má zájem, jak to probíhá, dejte vědět a přijeďte se podívat. Ale potřebuji se s Vámi dohodnout.

    

Já Vám děkuji za pozornost a zajímá-li Vás problematika, kterou se snažíme řešit, rád se s Vámi setkám osobně.   Honza
Help
více...
2008 Akce
Špindlerův Mlýn 7 - foto a dojem Slávky
více...
Doporučení a hodnocení
více...
Media
Radio classic fm 2009
Stáhněte si CD s našimi video
Cévní mozkové příhody I.
Cévní mozkové příhody II.
Vystoupeni v CR1 MUDr. Elise
Věrka v AHA
více...
2008 dobrovolníci
Lůca Šulcová
Dobrovolnice Majda + Katka
více...
O nás
více...
články a názory
více...
Sbírka roku 2008
více...
Akce uskutečněné
více...
Zkušenosti pacientů - vlatní názor
více...
užitečné odkazy
Místa pro zaregistrování OZP do databáze IZS hl. m. Prahy
afasie
ASOCIACE KLINICKÝCH LOGOPEDŮ ČESKÉ REPUBLIKY
více...
S jakým autem jezdíme
více...
Fotografie
více...
právní minimum
více...